• Narodowe Czytanie 2023

• 16.11.2023 14:19
      • Narodowe Czytanie 2023

W piękny wrześniowy dzień nad jeziorem Bukowo w otoczeniu urokliwej przyrody naszej Gminy Darłowo czytaliśmy fragmenty epopei Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”; dzieła porównywanego do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.

Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci.

Tegoroczna lektura pogłębiła nasz namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię, jak o niej pamiętamy i jakie z niej wyciągamy wnioski.

Organizatorami wydarzenia była Gmina Darłowo i Szkoła Podstawowa im. Ratowników Morskich w Dąbkach.

Czytali: wójt gminy Darłowo – pan Radosław Głażewski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ratowników Morskich w Dąbkach- pani Wiesława Grabińska, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Darłowie - pani Magdalena Miszke, dyrektor KRUS-u w Koszalinie – pan Jan Górski, radni gminy Darłowo, nauczyciele ze szkoły w Dąbkach, seniorzy i mieszkańcy gminy Darłowo.

Zapraszamy do wspólnego czytania za rok. Będziemy czytali „Kordiana” Juliusza Słowackiego.