• Narodowe czytanie 2024

• 18.09.2024 21:54
      • W sobotę 7 września 2024r. w piękny słoneczny dzień spotkaliśmy się - podobnie jak wielu innych Polaków w różnych częściach Polski by uczestniczyć we wspólnym – NARODOWYM CZYTANIU KORDIANA JULIUSZA SŁOWACKIEGO.

Wydarzenie to odbyło się pod patronatem pary prezydenckiej.

Jak powiedział prezydent Andrzej Duda :

„Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”.

Wydarzenie było zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Ratowników Morskich w Dąbkach, Gminę Darłowo i kawiarnię „Zielono Mi” w Dąbkach”.

Fragmenty czytali:

-Wójt Gminy Darłowo Radosław Głażewski,

- zastępca Wójta pani Izabela Sielska,

- dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ratowników Morskich w Dąbkach Wiesława Grabińska,

- radna gminy Darłowo – Marzena Drzewucka,

- Dorota Wiśniewska,

- Anna Maciejczyk,

- aspirant sztabowa z Komisariatu w Darłowie panią Joanna Ziebell,

- Wiesław Flis,

- Michał Górski,

- Jan Górski.

Wszystkim dziękujemy. A za rok czytamy Jana Kochanowskiego.

Fragment 8

W dalszej części dzieła Kordian podejmuje się zabicia cara. Niestety zostaje pojmany i skazany na śmierć.

Przeniesiemy się do pokoju w Zamku Królewskim. Zastajemy tam cara, który wygłasza bardzo emocjonalny monolog. Buduje wizję, w której wszyscy inni władcy europejscy są mu podporządkowani, a cały kontynent jest właściwie w jego rękach. Bohater planuje, jak będzie wszystkimi sterował wedle własnego uznania. Ważnym elementem tej wizji jest całkowicie podbita, podległa mu Polska.

Monolog bohatera przerywa bardzo dynamiczne wejście Wielkiego Księcia Konstantego, który chce przekonać swojego brata do zmiany decyzji w sprawie Kordiana.

O przeczytanie tego fragmentu poproszę radną gminy Darłowo panią Marzenę Drzewucką i pana Jana Górskiego

Koniec

Czy Kordian przeżył?

Niektórzy z tłumu czekając na egzekucję Kordiana dostrzegają pędzącego w kierunku placu carskiego gońca. Oficer go jednak nie widzi. Pojawia się jedynie informacja, że dyrygujący egzekucją podnosi rękę w górę…

Dzisiaj kończymy już spotkanie z Kordianem Słowackiego I chociaż jest on  dziełem napisanym ponad 200 lat temu, to można nazwać  go ponadczasowym, a zarazem psychologicznym ze względu na fakt, iż opisuje  problemy, rozterki  osób młodych w szczególności w chwilach walki o cenne dla nich ideały i wzorce.

Dziękuję wszystkim czytającym. Dziękuję pani Lidii Urbańskiej za czytanie didaskaliów.

Dziękuję za gościnę w kawiarni Zielono Mi panu Wiesławowi Flis, Sanatorium Interferie Argentyt, Gminie Darłowo oraz Szkole Podstawowej im. Ratowników Morskich w Dąbkach.

Dziękuję wszystkim, którzy słuchali naszych czytających i na nowo odkryli Kordiana.

A za rok zapraszam na Narodowe Czytanie