• PRZECZYTAJ - WARTO

• 14.11.2023 21:01
      • PRZECZYTAJ - WARTO
      • Opowieści o tym, co w życiu ważne

to wyjątkowa książka dla dzieci stworzona z myślą nie tylko o małych czytelnikach, ale i ich rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Marek Michalak przedstawia w niej wartości utylitarne i tematy niekiedy skomplikowane dla małego czytelnika. Do tej dyskusji o wartościach i ważnych pojęciach Marek Michalak zaprasza czytelników z dwójką bohaterów jego książki - Julką i Miłoszem. Dzięki temu tłumaczy dzieciom trudne pojęcia w sposób mądry i zrozumiały, z wrażliwością i empatią, która towarzyszy tylko wyjątkowym wychowawcom.

Opowieści o tym, co w życiu ważne

W książce Marka Michalaka odnajdziecie odpowiedzi na nurtujące pytania i wyjaśnienie takich pojęć jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek. Dzieci dowiedzą się z niej, czym jest patriotyzm i dlaczego tak ważne jest własne zdanie i asertywność w życiu codziennym. Ważnym aspektem w książce są prawa dziecka, do których autor często nawiązuje w przedstawianych w niej historiach.

Opowieści o tym, co w życiu ważne to piękna i wartościowa książka dla dzieci o sile uczuć i słów, a także doskonały materiał literacki i dydaktyczny do rozmów wychowawczych, zajęć terapeutycznych, dyskusji w domu i podczas lekcji w szkole lub bibliotece. Na łamach książki Opowieści o tym, co w życiu ważne Marka Michalaka odnajdziecie następujące historyjki i przygody Julki i Miłosza, które mogły przytrafić się każdemu dziecku, które niejednokrotnie wobec doświadczanych sytuacji może poczuć się zagubione lub zagrożone:

1. Historia o miłości: Album ze zdjęciami
        2. Historia o tolerancji: Nowa w klasie
        3. Historia o własnym zdaniu: Pani z tramwaju
        4. Historia o szacunku: To mój telefon!
        5. Historia o wolności: Stara księga
        6. Historia o empatii: Rozumiem, co czujesz
        7. Historia o odwadze: To nie jej wina
        8. Historia o nadziei: Nieudany występ
        9. Historia o przyjaźni: Wyprawa rowerowa
        10. Historia o wdzięczności: Dowód wdzięczności
        11. Historia o współczuciu: Noga w gipsie
        12. Historia o nauce: Krzyżówka prababci
        13. Historia o życzliwości: Zdjęcia z półki z książkami
        14. Historia o akceptacji: Muszę z panią porozmawiać
        15. Historia o godności: Z tym się urodziłem
        16. Historia o pokoju: Dzieci z Aleppo
        17. Historia o odpoczynku: Sobota u cioci
        18. Historia o poczuciu humoru: Fatalny dzień
        19. Historia o patriotyzmie: Koszulka z orłem

Książka porusza tematy ważne, piękne i potrzebne, nawiązując do uczuć i nastrojów oraz doświadczeń i dylematów bohaterów przywoływanych w niej historii, dzięki temu pozwala małych czytelnikom utożsamiać się z jej bohaterami oraz odpowiada na dziecięce potrzeby wyjaśnienia i zrozumienia emocji i skomplikowanych pojęć.