• Nasi Lektorzy

• 30.11.2022 20:53

• Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie przygotowuje na grudzień wystawę „Baśniowy Zakątek”. Będzie to prezentacja starych wydań baśni Hansa Chrystiana Andersena w świątecznej oprawie. Do współtworzenia tej wystawy zostali zaproszeni uczniowie, którzy nagrali czytane, wybrane przez siebie baśnie. Podczas wystawy w zamku nagrania te będą odtwarzane odwiedzającym. Ze szkoły w Dąbkach sześcioro uczniów zdecydowało się na udział w projekcie i nagrało swoją interpretację baśni Andersena. Wśród naszych lektorów były dwie uczennice z Ukrainy, które zaprezentowały baśnie czytane po ukraińsku. Nagrań tych mogliśmy dokonać dzięki sprzętowi do nagrywania zakupionemu z projektu #Laboratoriaprzyszłości.

Małogorzata Miszczuk
        • Przełamujemy bariery

• 28.10.2022 12:06
        • Od wielu lat październik jest miesiącem, w którym obchodzony jest Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W tym roku przypadał on w dniach od 3 – 9 października, pod hasłem: Przełamujemy bariery. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji społecznej, której celem jest uświadomienie, że wśród nas są dzieci o takich potrzebach edukacyjnych.
          Aby lepiej przybliżyć znaczenie słowa dysleksja została przygotowana tablica z informacjami o tym zaburzeniu oraz zdjęcia wybitnych osób, które posiadały tę przypadłość i mimo wszystko nie przeszkadzało im to odnieść sukces w swojej dziedzinie. Dodatkowo zostały udostępnione zadania wydrukowane tak, jak widzą to dyslektycy. W klasach IV – VIII został również wyświetlony krótki film obrazujący czym jest dysleksja, jak się objawia oraz jej pochodne.
          Iweta Mrozińska

• POLA NADZIEI - SADZENIE ŻONKILI

• 14.10.2022 15:09

•     Szkolne Koło Caritas przy szkole w Dąbkach już po raz kolejny włączyło się do kampanii „Pola Nadziei”.
             W piątek 7 października uczniowie wraz z przybyłymi gośćmi zasadzili                1000 cebulek żonkili – kwiatów, które są symbolem solidarności z chorymi na rakaPrzypominają nam one o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy      i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
              Na wiosnę wzdłuż głównej ulicy w Dąbkach zażółci się piękne poletko żonkili - symbol nadziei i wsparcia dla darłowskiego hospicjum.

Małgorzata Miszczuk

• Zajęcia biologii w klasie 5.

• 11.10.2022 21:11

• Temat: Poznajemy zasady mikroskopowania – ćwiczenia.
           Zajęcia mikroskopowe są jedną z form zajęć praktycznych, podczas których uczniowie poznają mikroskop i uczą się zasad mikroskopowania. Dzieci rozpoznają na ilustracji i obserwują pod mikroskopem obiekty: komórki liścia spichrzowego cebuli, krwinki czerwone człowieka i żaby, komórki śledziony  i mięśnia sercowego oraz wiele innych preparatów  histologicznych pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, w tym człowieka.
          Elżbieta Augustynowicz

• "Kochając różę"

• 29.09.2022 22:58

• Nasi uczniowie 27 września 2022r. pojechali do kina "Bajka" w Darłowie na przedstawienie teatralne pt. "Kochając różę". Spektakl poruszał odwieczne pragnienia ludzi, takie jak: przyjaźń, miłość, samotność. W przedstawieniu nawiązano do lektury pt. "Mały Książę" Antoine de Saint Exupery'ego.Połączono także współczesną rzeczywistość z motywami literackimi. Gra aktorów na pewno wywarła na uczniach niezatarte wrażenie.

Monika Bagnucka i Emilia Grodz.